Mediálne partnerstvo

Mediálne partnerstvo s Next Media Group, s.r.o.

Za tých pár rokov, čo pôsobíme v mediálnej oblasti, sme získali zopár skúseností s tým, čo to znamená byť mediálny partner. Úprimne, musíme povedať, že naše očakávania sa od skutkov a výsledku často dosť líšili. Preto sa do mediálnych partnerstiev veľmi nehrnieme.

Ak organizujete nejaký event, tento článok je pre vás a pravdepodobne vám bude veľmi osožný nielen pri komunikácii s nami, ale s médiami plošne. Ak od nás chcete, aby sme boli mediálny partner, je dobré si na úvod ujasniť, čo to pre obe strany znamená. Ako všetko, aj toto je biznis, t.j. obchod, kde platí – niečo za niečo. A je treba si uvedomiť, že obe strany musia byť po tomto obchode spokojné, inak to nemá zmysel ani pre jednu z nich.

Často máme z toho taký pocit, že usporiadatelia eventov majú o mediálnom partnerstve takúto predstavu: chcú od nás, aby sme o nich písali články zadarmo (či nebodaj pridali ďalšiu reklamu – bannery a podobne) a oni dajú naše logo niekam na ich webovú stránku do sekcie „partneri“. A to má byť akože plnohodnotná protislužba? Koľko príde ľudí na tú danú podstránku so sekciou „partneri“? Kto iný je na to zvedavý okrem partnerov samotných? Nikto… Takáto reklama vlastne nie je reklama a nie je pre nás zaujímavá.

Potom sú takí, ktorí ponúkajú hory-doly, že si môžeme na evente urobiť stánok, doniesť vlastne bannery (rozumej reklamné plachty), roll-upy a prezentovať sa tam. Chápeme, že to myslia dobre, ale toto všetko sú veľké omyly, ktoré si usporiadatelia neuvedomujú, a preto sme sa rozhodli napísať tento článok.

1) Barter za vstupenky

Je nám úplne jasné, že vy milujete účinkujúcich, ktorí budú vystupovať na vašom koncerte / evente. Ľudia sú však rôzni a pre nás má vstupenka na váš event inú hodnotu ako pre niekoho, kto by tam nadšene a rád išiel (viď bod 1b).

Vstupenky sú pre nás ako mediálneho partnera automatická vec, opýtajte sa redakcie, koľko vstupeniek by MINIMÁLNE chceli a v prípade, že si dodatočne vypýtajú zopár ďalších, nerobte im problémy. Vstupenka predsa pre vás nepredstavuje žiaden náklad – ak áno, a váš event je tak žiadaný, tak potom predsa nepotrebujete PR a mediálneho partnera… Pre nás ako redakciu má článok určitú hodnotu, pretože za deň je možné publikovať limitované množstvo článkov a ak publikujeme PR článok, potom nepublikujeme redakčný, ktorý mohol zarobiť čítanosťou úplne iné peniaze ako PR článok. Prosím, uvedomte si to.

Malá vsuvka z histórie, kedy sme sa veľmi popálili: Bol prípad, asi 2 roky dozadu, kedy sme boli mediálni partneri Topfestu (pozdravujeme) a tesne pred festivalom sa nám ozval jeden veľmi dobrý obchodný partner, ktorý sa dozvedel, že sme mediálni partneri, či by sme pre neho nemali 2 vstupenky. Pre dobrých obchodných partnerov je treba urobiť čokoľvek a vstupenky sme prisľúbili. Problém bol v tom, že sme, bohužiaľ, už mali iba jednu vstupenku (zvyšok sa odoslal čitateľom – áno, sme možno jediná redakcia, ktorá reálne vstupenky odoslala čitateľom a nerobí len fiktívne súťaže a nenecháva si ich pre seba). Odpoveď pani menežérky Topfestu však bola pre nás šokujúca: jeden lístok naviac nám nedajú pretože… bla bla… už sme dostali dosť. Vtedy sme si povedali, že takéto poníženie už nikdy viac neabsolvujeme, a že radšej nebudeme už nikdy nijakým mediálnym partnerom, ako si našrtbiť vzťahy na jednej strane s Topfestom a na druhej s našim obchodným partnerom, pred ktorým sme vyzerali ako hlupáci. A toto všetko pre jednu, hlúpu, vstupenku.

1b) Barter za vstupenky na event, kde redakcia CHCE ísť na váš event

Tu je „špekulačná výhoda“ na vašej strane a je potrebné to náležite využiť. Odmietnutie nie je dobré riešenie, vždy by sa mal nájsť nejaký kompromis. Môže sa vám totiž stať, že možno nabudúce budete robiť event, na ktorý budete potrebovať PR, ale urazená redakcia „z minulej skúsenosti“ o vás písať odmietne. Ale to je každého vec, nikomu sa do biznisu miešať nebudem. Iba moje odporúčanie, že mosty by sa nidy páliť nemali.

2) Ponúknite, kde všade ste ochotní, vo VO VLASTNEJ RÉŽII zabezpečiť promo pre mediálneho partnera

Ak si myslíte, že nejaké médium chce byť mediálny partner nejakého eventu, aby sa mohli niekde pochváliť, že sú mediálni partneri, tak ste na veľkom omyle. Všetko je biznis a aj to, že sme mediálni partneri Topfestu znamená, že chceme mať logá KDE-LEN-TO-JE MOŽNÉ.

Urobte zoznam všetkých plôch, kde je možné dať mediálnym partnerom logo, určite veľkosť týchto plôch (presne pre jedno logo), počet týchto plôch, odhadnite, koľko ľudí uvidí tieto plochy a odprezentujte takúto ponuku svojim potencionálnym mediálnym partnerom. Ako všetko, aj toto je obchod a každý obchod by mal byť win-win. Ak, samozrejme, nemáte strýčka, čo robí niekde (dosaďte si kde), a urobí vám to pre dobrý pocit, že pomohol svojej rodine, ale to nie je biznis, to je služba rodine. Zostaňme pri biznise.

Ak ste nováčikovia v obore, odporúčame vám urobiť rôzne stupne mediálnych partnerov – napr. hlavní, generálni, a „iba mediálni partneri“ a urobiť ponuku pestrejšiu, vyčísliť približne ich hodnotu a v tej danej hodnote požadovať od partnerov ich služby. Vy im zato dáte svoje služby – odprezentujete ich pred svojimi návštevníkmi a všetci sú spokojní – win-win.

Napríklad my máme radi, ak za mediálne partnerstvo dostaneme

  • logo na vstupenke
  • logo na billboardoch, citylightoch, plagátoch a iných reklamných nosičoch
  • samozrejme, že aj na webovej stránke (ale nie, preboha, niekde v samostatnej sekcii, kde si nikto neklikne – načo?)
  • ideálne je, ak sú na evente nejaké videoplochy, kde rotujú logá partnerov a kde sa na určitú (presne stanovenú dobu a presne stanovené množstvo opakovaní) zobrazí aj naše logo (ideálne na celú plochu danej videoplochy)

3) Pošlite takúto ponuku potencionálnym mediálnym partnerom a informujte sa, akú propagáciu PRESNE je možné od daného mediálneho partnera dostať.

My vieme ponúknuť za mediálne partnerstvo napríklad PR článok, možno dva. Stanovte si rebríček médií podľa čítanosti (a prihliadnite, samozrejme, na to, koľko z ich čitateľom je vaša cieľová skupina) a podľa tohto rebríčka priraďte daným médiám určitú hodnotu. Vyjednávajte, ponúknite vyšší stupeň partnerstva za viac, ako vám bolo ponúknuté alebo, ak sa vám nezdá ponuka od daného média dosť lukratívna, navrhnite, že za to bude „iba“ „mediálny partner“ (t.j. nie generálny alebo hlavný).

Dôležité upozornenie na záver:

Je potrebné si uvedomiť, že každý má svoj biznis a je veľmi pravdepodobné, že sme (či niekto iný je) svojim biznisom tak vyťažený, že nemá absolútne čas na špekulácie typu „môžete si na našom evente urobiť stánok“, „priniesť vlastné plachty, roll-upy“ a podobne). Vychádzajte primárne z toho, čo VY SAMI viete vo vlastnej réžii pre daného mediálneho partnera urobiť / vyrobiť / ako ho odprezentovať.

My sme vydavateľstvo, píšeme a publikujeme články, a to sa snažíme robiť čo najlepšie ako vieme (a ešte nás čaká veľa cesty, kým v tom budeme naozaj dobrí). Nemáme čas sa zaoberať tým, ako niekam na nejaký event dostaneme nejaký stánok, kde sa vyrábajú reklamné plachty či roll-upy. Nás to nezaujíma, nechceme to riešiť a ani na to nemáme čas. Je to váš event a tým pádom vaša starosť, aby mediálny partner bol čo najspokojnejší, bez toho, aby musel pohnúť prstom. (Možno teraz nehovorím za všetkých a veľké vydavateľstvá majú svoje marketingové oddelenia, kde MOŽNO bude niekto ochotný špekulovať nad tým, že tam donesú svoje plachty, stánok, atď. Ale určite to neponúkajte v základe – 90% médií sa týmto nebude chcieť zaoberať, je to pre nich ROBOTA NAVIAC.)

PS: Ak budú na akcii nejakí fotografi, nezabudnite ich poprosiť, aby fotili tak, aby bolo vidieť aj logá reklamných partnerov, veď preto sa to, preboha, robí!

PS2: Po skončení eventu nezabudnite poslať mediálnym partnerom nejaký výstup: najčastejšie fotografie s viditeľnými logami daných partnerov. Vďaka tomu sa môže stať, že nabudúce budú vašimi partnermi znova a ak budú naozaj spokojní, môžu vás odporučiť ďalej.

Ondrej Adamec, riaditeľ vydavateľstva, 13. november 2016